Downtown Parking Advisory Commission

About the Downtown Parking Advisory Commission

On March 3, 2020, the Paso Robles City Council created the Downtown Parking Advisory Commission. The commission serves at the pleasure of the City Council as a means to aid the City Council in gathering public input on the operation, continued development, and management of the Paso Robles Downtown Parking program, by providing advice to the City Council and by making decisions in those areas delegated by the City Council.

December 1, 2021 - The City of Paso Robles is now accepting applications for appointment to the Downtown Parking Advisory Commission. Applications may be obtained at City Hall, 1000 Sprint Street, or downloaded by clicking the link below. Completed applications should be mailed or dropped off at City Hall, 1000 Spring Street by Wednesday, January 5, 2022 at 5:00 PM. 

Advisory Body Application

Additional Information

Downtown Parking Advisory Commission Meetings are held quarterly in February, May, August, and November on the second Wednesday at 9 AM. 

Council Liaison: Councilman John Hamon, 805-227-7515

Staff: Donna King, Parking Coordinator, 805-227-7486

Downtown Parking Advisory Commission Bylaws

All Commissioners must complete a Form 700 upon appointment to the Commission and annually thereafter. 

Agendas & Minutes

Agendas are available prior to the meetings. Minutes are available following approval.

Downtown Parking Advisory Commission Agenda Center

Subscribe to Receive Agenda Notifications via Email or Text

Members

Susanne Anshen

Date of Appointment: August 12, 2020

Term Expires: August 31, 2022

John Roush

Date of Appointment: August 12, 2020

Term Expires: August 31, 2022

Susie Apkarian (Vice-Chairperson)

Date of Appointment: August 4, 2021

Term Expires: August 31, 2023

Mike Talen

Date of Appointment: September 9, 2020/October 5, 2021

Term Expires: August 31, 2023

Kristin Casillas 

Date of Appointment: August 12, 2020/October 5, 2021

Term Expires: August 31, 2023



Gina Fitzpatrick (Chairperson)

Date of Appointment: August 12, 2020

Term Expires: August 31, 2022

 

Terms of Office

2 year staggered terms, 7 members